0 0

8 порад новачкам про газовий грилі

8 порад новачкам про газовий грилі

Приготування на грилі – справжнє мистецтво. А щоб досконало його вивчити, потрібен час і бажання. Якщо ви вже прийняли рішення купити газовий гриль-барбекю, але «близьке знайомство» ще не відбулося, прислухайтеся до наших порад. Завдяки цій статті ви уникнете поширених проблем з грилем.

Читайте інструкцію

Перед першим використанням обов'язково детально прочитайте інструкцію. Її можна знайти на сайті виробника. Кожен гриль може мати особливості, які вам варто вивчити перед початком використання. Не варто думати, що новий пристрій працює так само, як ваш старий гриль.

Використовуйте «правильні» інструменти

Під час приготування на грилі не обійтися без інструментів. Однак використовувати звичайні кухонне приладдя не варто. Шампури, металеві щипці, щітка для чистки просто незамінні. Хитрість в тому, щоб знати, які і коли інструменти потрібні. Але це вміння приходить з часом. Тому краще придбати якісний набір інструментів для гриля. Наприклад, компанія Enders пропонує інструменти з нержавіючої сталі в зручному алюмінієвому кейсі. Завдяки таким інструментам ви швидко освоїте мистецтво приготування на барбекю на газу. А сам процес стане легшим і приємнішим!

Контролюйте процес

Будьте уважні і стежте за тим, що готуєте. Насправді їжа готується швидше, ніж ви думаєте. Особливо коли у вас багато гостей і з усіма хочеться поспілкуватися. Навіть якщо ви відійдете на кілька хвилин, то ризикуєте спалити їжу. Всього кілька хвилин і трохи неуважності – та навіть вишукана й апетитна страва буде зіпсована.

Заправляйте балон заздалегідь

Вечірка в розпалі, гості чекають смачну страва на грилі, а в балоні закінчився газ. Що може бути гірше? Тому завжди стежте, щоб балон був заправлений. А ще краще – вибираючи газовий гриль, відразу ж замовте два газові балони. Тоді можна не турбуватися, що паливо закінчиться у відповідальний момент.

Слідкуйте за температурою

Чітко дотримуйтеся рекомендацій по температурі приготування страв. Наприклад, тонкі шматки свинини і яловичини готують при великій температурі. А для риби, овочів, курки краще підійде середній вогонь. Тільки тоді страви матимуть неперевершений смак і аромат.

Не переповняйте гриль

Кулінари з досвідом радять заповнювати 75-80% площі гриля для приготування. Адже коли ви повністю використовуєте всю площу, ви автоматично знижуєте температуру. Тому на приготування піде більше часу. А ще це може погано вплинути на смак страви. Краще залишити 30% простору вільним.

Дбайте про чистоту

Пам'ятайте, що навіть найкращі газові грилі вимагають чищення! Зберігайте ваш гриль в чистому вигляді. Після кожного використання чистіть решітки. А кілька разів на рік варто зняти решітки та кришки пальників, щоб ретельно очистити внутрішню частину гриля.

Дотримуйтесь елементарних правил техніки безпеки

Обходьтеся з газовим грилем дуже обережно. Слідкуйте, щоб не було витоку газу. Не тримайте у пристрої рідин і матеріалів, які легко спалахують.

Більше корисної інформації та практичних порад ви знайдете на сайті нашого магазину грилів і барбекю Enders. А ось посилання на всі моделі наших грилів і аксесуарів: https://www.enders.com.ua/produkcija/grili-bbq/

Будь ласка авторизуйтесь або створіть обліковий запис перед тим як написати відгук